Serwer dedykowany – idealny dla dużych przedsiębiorstw

Jeśli prowadzimy dużą firmę, która działa przede wszystkim w internecie, na co dzień z pewnością przetwarzamy ogromną ilość danych. Część instytucji korzysta z możliwości chmury internetowej i przechowuje informacje na wirtualnych dyskach, obsługiwanych przez zewnętrznych dostawców. Jeżeli jednak zależy nam na pełnej niezależności i dużej mocy obliczeniowej, warto zdecydować się na tzw. serwer dedykowany.

Czym jest serwer dedykowany?

W przeciwieństwie do serwerów współdzielonych i prywatnych, serwer dedykowany jest osobną, fizyczną maszyną, przypisaną do danego klienta. W przypadku hostingu internetowego, jest on najbardziej zaawansowany technologicznie i tym samym zdecydowanie najdroższy. Posiadając serwer dedykowany możemy go dowolnie skonfigurować i dostosować do naszych wymagań.

Dla kogo skierowane są serwery dedykowane?

Ten rodzaj technologii przeznaczony jest przede wszystkim dla dużych przedsiębiorstw i serwisów obsługujących miliony użytkowników dziennie. Z serwerów dedykowanych korzystają przede wszystkim portale wielotematyczne, banki, firmy pożyczkowe, czy serwisy transakcyjne.

Serwer dedykowany a inne rodzaje serwerów

Jeżeli prowadzimy mniejszą firmę i nie jest nam potrzebna aż tak duża moc obliczeniowa, możemy się zdecydować na wykupienie serwera prywatnego lub współdzielonego. Tak, jak zostało powiedziane, nie stanowią one odrębnych maszyn – znajdują się jedynie w przestrzeni wirtualnej. Serwery współdzielone są najbardziej korzystne cenowo, jednak nie zawsze zapewniają stabilne połączenie. Serwery prywatne z kolei, idealnie sprawdzą się do prowadzenia mniejszego sklepu internetowego, zaawansowanego bloga, czy też forum.